HackRF Nedir?

HackRF, Great Scott Gadgets tararfından geliştirilip üretilmiş olan açık kaynaklı, Yazılım Tabanlı Radyo (SDR) sınıfında bir cihazdır. Michael Ossman tarafından 2014 yılında KickStarter projesi olarak başlatılıp, başarıya ulaşmış, alanında ilk akla gelen araçlardan biri olmuştur. Bu cihaz yarı çift yönlü olarak, 1 mhz ile 6 ghz gibi geniş bir frekans aralığında, hem dinleme hem gönderme yapabilmektedir. Açık kaynak olması nedeniyle kendisinden esinlenerek oluşturulmuş benzer cihazları piyasada görmek mümkündür yine aynı sebeple farklı üreticiler cihazı üretip piyasaya daha uygun fiyatla sunabilmektedirler. Cihazın tüm tasarım ve yazılımı açık kaynaklıdır, teknik imkanları olan herkes üretimini yapabilmekte veya ücret karşılığı satın alabilmektedir. Cihaz sunmuş olduğu geniş frekans aralığı ile bilgisayar korsanları, amatör radyocular, eğitim ve araştırma kurumları, bilgi güvenliği ve istihbaratı gibi alanlarda ilgi görüp kendine yer bulmuştur. Bununla birlikte kötüye kullanım nedeniyle birçok eleştirinin hedefi olmuştur.

Bu cihaz özünde bir radyo alıcı vericidir. Evimizdeki veya telefonumuzdaki radyodan farkı, oldukça geniş bir frekansı dinleyebilmesi ve bu frekanslarda dinlemeyle kalmayıp yayın da yapabilmesidir. Çıkış gücü, kullanıan frekasla değişmekle birlikte yaklaşık 30 mW ila 1 mW arasında değişmektedir. Bu güç, uygulamada genellikle yetersiz kaldığından ek amplifikatörler, yükseltme devreleri ve gelişmiş antenlerle birlikte kullanılarak tam verim alınabilir. Yine dinleme esnasında, kendi içerisinde bulunan LNA devresine ek olarak, gürültü filtrelemesi için ek modüller kullanmak verimi artırmaktadır. Çıkış gücü ve filtre gibi bazı dahili özellikler yazılımla kontrol edilebilmektedir.

Cihaz USB bağlantısı ile güç alır ve aynı bağlantı üzerinden bilgisayar gibi cihazlarla iletişim kurabilir. SDR# gibi birçok sdr yazılımı cihazı destekler. Cihazı tam anlamıyla kullanmak için açık kaynak GNU Radyo araç kiti kullanılmalıdır. Gnu Radyo linux dışında, microsoft windows işletim sistemleri için de destek sunmaktadır ve gelişmiş görsel arayüz sağlamaktadır. Cihaz üzerinde yer alan gelişmiş pin çıkışları yardımıyla, çeşitli donanımlarla birlikte kullanılabilir, örneğin cihazın üzerine monte edilebilen ekranlı bir kontrol kiti piyasada mevcuttur. Cihaz, bilgi güvenliği alanında kullanışlı ve ucuz bir araç olması nedeniyle BlackHat, DEF CON, BSides gibi organizasyonlarda kendine yer bulmuştur.

Fiyat olarak amatörler için her ne kadar pahalı görünsede aslında SDR sınıfında, bu gelişmiş özellikleri sunan en uygun fiyatlı ürünlerden birisidir. Diğer popüler SDR cihazları incelendiğinde bu gerçek açıkca görülebilecektir. Ülkemizde nadiren satışa sunulan cihaz, yerel pazarda alınamayacak kadar abartılı fiyatlarla tüketiciye sunulmaktadır. Kendi sitesinde belirlenmiş olan satıcılar cihazı ortalama 300 dolar civarında satışa sunmaktalar. Cihazı aliexpress gibi uzak doğulu satıcılardan, daha ucuza temin etmek mümkündür fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, satıcının güvenilir bir satıcı olması ve cihazın tüm donanımsal parçaları eksiksiz içerdiğinden emin olunması gerekmektedir. Bu gibi uzak doğulu satıcılar, üretim alanındaki gelişmelerini kullanarak cihazı ucuza üretebilmektedirler fakat bazen daha ucuza üretebilmek için, cihazı eksik parçalarla üretip, sorun yaşamanıza neden olabilirler. Bu noktaya dikkat edilmelidir. (çok fazla cihaz dedim farkındayım :D)

Bu cihazın ülkemizde kullanımı yasal izinlere ve kurallara tabidir. Gerekli yasal şartlar sağlanmadan temin edilip kullanılması durumunda yasal yaptırımlarla karşılaşılabilir.

Özellikler:

 • 1 MHz – 6 GHz geniş çalışma frekansı
 • Yarı çift yönlü alıcı-verici
 • Saniyede 20 milyon örnekleme hızı
 • 8 bit kareleme örnekleri (8 bit I ve 8 bit Q)
 • GNU Radyo, SDR# gibi yazılım desteği
 • Yazılımla yapılandırılabilir RX ve TX kazancı ve temel bant filtresi
 • Yazılım kontrollü anten bağlantı noktası gücü (3,3 V’de 50 mA)
 • SMA dişi anten konnektörü
 • SMA dişi saat girişi ve senkronizasyonu için çıkış
 • Programlama için kullanışlı düğmeler
 • Genişletme için dahili pin başlıkları
 • USB 2.0 ile iletişim ve besleme
 • Açık kaynak

Cihazın resmi sitesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir, sitede detaylı teknik döküman ve bilgilerin yanı sıra cihazı temin edebileceğiniz satıcılar gibi diğer bilgilere ulaşmak da mümkün;

https://greatscottgadgets.com/hackrf/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir