VPN Kullanmadan internet Yasaklarını Aşmak

İletişim özgürlüğü, haber alma özğürlüğü gibi haklar, insan hakkıdır ve engellenemez. Yasa dışı faliyetlerin önlenmesinde, internet sayfalarına getirilen erişim kısıtlaması bir noktaya kadar anlaşılabilir, fakat gelinen noktada iş internet sansürüne dönüşüp, keyfi engelleme ve yasaklamalarla vatandaşın en doğal hakları elinden alınmaktadır. Bir sabah kalktığınızda, sosyal medyaya erişememek, internetin kasıtlı yavaşlatılması, haber sitelerinin engellenmesiyle karşılaşmak artık neredeyse sıradan bir hal almış durumda, bu işin başındakiler adeta bir vanayı açıp kapar gibi, mahkeme kararı bile olmaksızın, keyfi bir şekilde internetle uğraşıp, vatandaşın hakkını elinden almaktalar. Elbette söz konusu olaylar Çin, Kuzey Kore gibi antidemokratik ülkelerde gerçekleşmektedir, bu yazımızda bu antidemokratik ülke vatandaşları için internet sansürü ücretsiz, program ve vpn gibi araçlar kullanmadan, oldukça kolay bir şekilde nasıl aşılacağı anlatılacaktır.

Kullanacağımız yöntem DNS sorguları için https’yi zorlayarak, araya giren sansürcüleri engelleyen ve sorunsuz çalışan bir yöntemdir. Bu iş için öncelikle bilgisayarımızda Ağ ve Paylaşım Merkezini açıyoruz.

 

Ağ ve Paylaşım Merkezi Nasıl Açılır?

Ekranımızın sağ alt köşesinde, ağ simgesi tıklandığında açılan pencerede Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni aç seçeneği seçilerek Ağ ve Paylaşım Merkezi açılabilir. Bunun dışında denetim masası üzerinden de bu seçeneklere ulaşmak mümkündür.

 

Açılan pencerede etkin ağlar kısmından bağlı olduğunuz ağ tıklanır;

 

Bu tıklama yapıldığında sizi aşağıdaki pencere karşılayacak;

 

ilk pencerede özellikler seçeneğini tıklıyoruz, açılacak ikinci pencereden, internet protokolü sürüm 4 yazan yere çift tıklıyoruz ve son pencere bizi karşılıyor. ayarlar resimde gördüğünüz şekilde değiştirilmeli. aşağıdaki dns sunucu adresini kullan seçeneği işaretlenip, ilk satıra 1.1.1.1 ip adresi girilip, ikinci satıra 8.8.8.8 ip adresi girilerek tamam butonuna basıp çıkıyoruz. Artık DNS adresimiz cloudflarenin sunmuş olduğu güvenli dns sorgulama sağlayan ip adresleri olarak değiştirilmiş oldu. Bu sayede üçüncü taraflar dns sorgusuna müdahale edemeyecek, gezinti yaptığımız sitelere olan trafik akışımız izlenemeyecek ve araya girip yasaklama yapan sistemleri aşmış olacağız. Artık girecğiniz internet sayfası https protokolü kullanıyorsa, yasaklamaya takılmadan rahatlıkla gezinti yapabileceksiniz. Bunun için http protokolü kullanmadan, https güvenli protokolü kullanılmalıdır. her defasında bunu elle girmemeniz için güzel ve ücretsiz bir tarayıcı eklentisi mevcut;

mozilla firefox kullanıcıları eklentiye bu adresten ulaşabilir: HTTPS Everywhere

google chrome kullanıcıları eklentiye bu adresten ulaşabilir: HTTPS Everywhere

eklentiyi tarayıcımıza kuralım, ek bir ayar yapmayı gerektirmiyor.

Artık internette özgürce gezinebilirsiniz. Takıldığınız noktaları yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir